Skip to main content

Valik raamatuid spioonidest ja spionaažist

Eesti keeles

Christopher Andrew, Vassili Mitrohhin
Mitrohhini arhiiv. KGB Euroopas ja mujal läänemaailmas
Vassili Mitrohhin on endine Nõukogude välisluure vanemohvitser, kelle karjäär kestis 1948–1984. Aastatel 1972–1984 kontrollis ta Esimese Peavalitsuse arhiivi toimetamist Lubjankalt KGB uude peakorterisse Jassenevos. Sellega avanes salajasele dissidendile võimalus kopeerida ülisalajasi toimikuid. FBI on nimetanud Lenini ajaga algavat ja 1980. aastatega lõppevat Mitrohhini arhiivi „kõige põhjalikumaks ja ulatuslikumaks luureteabeks, mis eales on kuskilt saadud”.

Christopher Andrew, Vassili Mitrohhin
Mitrohhini arhiiv II. KGB ja maailm
Selles raamatus kirjeldatakse esmakordselt maailma mõjuvõimsaima salaorganisatsiooni globaalse haarde täit ulatust. Teoses paljastatakse KGB salakontaktid paljude maailma liidritega, teiste hulgas Castro, Allende, Nasseri, Husseini ja Mengistuga, aga ka terroristide ja kommunistlike parteidega. Mitrohhini ülevaade KGB tegevusest päädib idabloki lagunemisega.

Richard Bassett
Canaris. Hitleri luureülem
Briti ajaloouurija Richard Bassett valgustab oma köitvas raamatus natsionaalsotsialistliku Saksamaa sõjaväeluure ülema Wilhelm Canarise (1887–1945) elukäiku. Tuginedes nii varasematele käsitlustele kui ka uutele arhiivimaterjalidele, püüab autor tuua selgust Teise maailmasõja aegse luuremaailma hämaratesse telgitagustesse. Ennekõike üritab raamat vastata küsimusele, kas ja kuivõrd tegi vahetult enne sõja lõppu hukatud Canaris koostööd lääneliitlaste luurega, osales Hitleri- vastases vandenõus ja proovis kaasa aidata separaatrahu sõlmimisele, mis võinuks Teise maailmasõja märksa varem lõpetada ning kogu ajaloo kulgu muuta.

Robin Bruce Lockhart
Reilly: luureäss
Legendaarne Briti luureäss Sidney Reilly kuulub möödunud sajandi kõige salapärasemate isiksuste hulka. Keegi, isegi mitte ta otsesed ülemused, ei teadnud päris täpselt ei tema tegelikku nime ega rahvust. Rahvusvahelisele spionaažilavale astus Reilly teadmata kust. Intelligendina, kes rääkis seitset keelt, tegutses ta suurejooneliselt eri riikide võimuringkondade ladvikus, nautides ohtu ja mängides oma eluga niisama vabalt, nagu teised mängivad kaarte.

Lucas Delattre
Spioon Kolmanda Reichi südames
Fritz Kolbe varjatud võitlus natside vastu on haaravamaid, ent seni täiesti avamata lehekülgi Teise maailmasõja ajaloos. Saksa välisministeeriumi ametnikuna oli ta liitlaste olulisemaid spioone. Eluga riskides edastas ta aastail 1943–1945 LKA eelkäijale OSS-ile tohutul hulgal infot. Vaatamata sellele, et ta oli oma võitluses üksi, mõjutas ta tegevus sõja käiku. Kui praeguseks poleks avanenud maailma eri nurkadesse laiali paisatud seni juurdepääsmatud olnud arhiivid, võinuks Kolbe jäädagi varjukujuks, nagu ta oli sõja ajal.

Robin Dennison
30 sala-aastat. A. G. Dennistoni töö signaaliluures 19141944
Alastair Denniston juhtis Briti valitsuse alluvuses tegutsenud kodeerimis- ja šifreerimiskeskust, tegeles välispoliitikas olulist tähtsust omanud signaaliluurega nii kahe suure sõja ajal ning ka rahu-aastatel. Denniston koos oma meeskonnaga muukis lahti šifreeritud diplomaatilisi sõnumeid. Esimese viite tema tööle tegi oma karmides memuaarides Nõukogude spioon Kim Philby 1968. aastal.

Wilhelm Dietl
Naisspioonid
Wilhelm Dietl, üks juhtivaid Saksa salateenistuse eksperte, on paljude aastate jooksul kohtunud nii endiste kui ka veel tegutsevate, kuulsate ja avalikkusele alles tundmatute naisspioonidega ning lasknud neil jutustada oma elust.

Oleg Gordievski
Oleg Gordievski elulugu. Järgmine peatus mahalaskmine
Oleg Gordievski on üks kõrgeima auastmega KGB ohvitsere, kes kunagi töötanud inglaste heaks. Olles esmalt KGB resident Kopenhaagenis ja seejärel Londonis, oli ta 1974–1985 Briti välisluureteenistuse agent. Nõukogude Liit langetas talle kodumaa reetmise eest surmaotsuse.

Toomas Hellat
Toomas Hellati aruanne KGB-le. I ja II osa
Hellat oli alustanud oma karjääri Soome luurajana Eestis 1940.–1941. a talvel, saanud väljaõppe Soomes Söko luurekursustel ja hiljem Saksa Abwehri kursustel, osalenud dessantgrupi „Erna” ja luuregruppide „Haukka” ja „Tümmler” tegevuses. Ta oli üks neist juhtivatest rahvusliku vastupanuliikumise tegelastest, kes jäid 1944. a septembris Eestisse maha. Pärast mõnekuist lindprii-elu langes ta detsembri alguses Nõukogude julgeoleku kätte. Raamat on kirja pandud Toomas Hellati elu ja tegevuse „puhtsüdamliku ülestunnistusena” KGB-le.

Guido Knopp
Tippspioonid. Reeturid salajases sõjas
Guido Knopil on läinud korda üles otsida kuus tippspiooni, kes tegutsesid osavalt ning rafineeritult salajases võitluses külma sõja kulisside taga. Oma uuringute käigus sattus autor ka plahvatusohtlikele materjalidele, mis pärinevad KGB, LKA, BND ja nende konkurentide mürgikappidest. Agentide vastasmängijate ja omaste ning kuulsate pealtnägijate tunnistused heidavad valgust sajandi kõige köitvamate salaluureafääride hämarusse.

Virkko Lepassalu
Spioonimängud. Herman Simmi elu ja häving
Teoses käsitletakse varjatud tagamaid ja põhjusi, miks varem eeskujuliku riigiametnikuna tuntud mees Venemaa kasuks spioneerimise eest 12,5 aastaks vangi mõisteti. Raamatus leiduvad ka intervjuud nii Herman Simmi kui ka tema abikaasa Heete Simmiga.

Mart Männik
Inglise luurajana Eestis. KGB kätte langenud eestlasest MI-6 agendi mälestused
Raamat räägib Briti luuraja Mart Männiku (1930–1998) elust. See on sisse kukkunud ja KGB poolt ümber värvatud luuraja tõde Briti välisluureteenistuse MI6 ebaõnnestunud operatsioonidest Eestis 1951–1955, kus KGB vastuluure mängis brittidega nagu kass hiirega. Mart Männik ehk agendinimega Otto maksis Briti luureproffide jämedate vigade eest rikutud eluga.

David Owen
Spionaaž
Selles haaravas paljastuses on kirjas CIA, NSA ja teiste agentuuride spioonide tegevus ja eesmärgid; vajalikud vahendid ja tehnika; valeidentiteedi omandamise ja legendile kindlaksjäämise kunst; võtted, mida spioonid jälitajate maharaputamiseks ja reetmise vastu kasutavad; salajase teabe kaitsmiseks kasutatavad koodid ja krüpteeringud; ülekuulamistaktikad – ja mis juhtub vaenlase kätte sattunud agendiga. Siin on lood kuulsatest ja tähelepanuväärsetest spioonidest, sealhulgas Stalini Punasest Orkestrist, Pistrikust ja Lumemehest, Aldrich Ames’ist ja Robert Hanssenist.

Otto Skorzeny
Skorzeny erimissioonid. Euroopa kõige ohtlikuma mehe mälestused
Otto Skorzeny oli Teises maailmasõjas eriülesannetega võitlusrühma juht ja kuulsamaid selle ala mehi maailmas. Tema erakordne karjäär oli sõja ajal seotud suurte riskide ja seiklustega. Skorzeny teened avaldusid kõigepealt Jugoslaavias ja siis Venemaal. Kui Mussolini 1943. a Itaalias kukutati ja vangi pandi, korraldas Skorzeny edukalt tema vabastamise.

Viktor Suvorov
Akvaarium
Viktor Suvorov jutustab raamatus Nõukogude Liidu sõjaväeluurest (GRU), Nõukogude luurekooli õppesüsteemist ning luuretööst välismaal. Viktor Suvorov lõpetas Kalinini Suvorovi sõjakooli ja Kiievi kõrgema üldvägede komandöride kooli. Töötas sõjaväeringkonna staabi luurevalitsuse ohvitserina ja neli aastat GRU Genfi residentuuris, 1978. a põgenes Suurbritanniasse. Mõisteti Nõukogude Liidus tagaselja surma mahalaskmise läbi.

Pekka Erelt
Surnud luuraja tagasitulek. Spioonilugusid Eestist ja eestlastest
Peaaegu kaks kümnendit on möödas ajast, kui Pekka Erelt avaldas Eesti Ekspressi külgedel oma esimese luureloo „Liivakasti James Bondid“. Aastate jooksul tuli lugusid üha juurde ja nüüd on valik nendest jõudnud ka raamatukaante vahele. Mõned lugude kangelastest on eestlased, teised mitte, mõned sündmused hargnevad Eestis, teised kaugemal. Aga kõik need luuramised on seotud Eestiga, siit alguse saanud või siin lõppenud.

Inglise keeles

Roger Boar, Nigel Blundell
The World's Greatest Spies & Spymasters
(Roger Boar, Nigel Blundell. Maailma silmapaistvamad spioonid ja agendijuhid)
Raamat jutustab lugusid kurikuulsatest spioonidest ja spioonirühmitistest, sealhulgas Cambridge'i viisikust, Mata Harist, Sidney Reillyst ja paljudest teistest.

Pete Earley
Comrade J. The Untold Secrets of Russian's Master Spy in America After the end of the Cold War.
(Pete Earley. Seltsimees J. Vene meisterspiooni avaldamata saladused külma sõja järgses Ameerikas)
2000. a sügisel kadus New Yorgis jäljetult ÜRO juures töötav Vene delegatsiooni diplomaat. Mõni kuu hiljem selgus, et talle on pakutud USA-s asüüli, ja puhkes diplomaatiline skandaal. Tuli välja, et diplomaat Sergei Tretjakov oli tegelikult Venemaa välisluureteenistuse SVR-i polkovnik, kõrgeima auastmega Vene spioon USA-s. Tretjakov ehk Seltsimees J koordineeris Vene luure tööd, värbas uusi agente ja andis aru otse Moskvale. Viimased aastad oli Tretjakov FBI topeltagent ning tema antud informatsiooni peetakse USA luure viimaste aastakümnete suurimaks töövõiduks.

Victor Cherkashin
Spy Handler. Memoir of a KGB Officer. The True Story of the Man Who Recruted Robert Hanssen & Aldrich Ames 
(Viktor Tšerkašin. Agendijuht. KGB ohvitseri mälestused. Tõene lugu mehest, kes värbas Robert Hansseni ja Aldrich Ames’i)
Viktor Tšerkašin mängis üht keskset rolli ülemaailmses luures läbi kogu külma sõja, võttes osa mõnestki kõrgeima profiiliga juhtumist. Ta töötas Ameerikas, Austraalias, Indias, Liibanonis ning osales operatsioonides Inglismaal, mujal Euroopas ja Lähis-Idas. Aga see oli aasta 1985, kui ta saatis korda kaks kõige meisterlikumat tegu. Selle aasta aprillis värbas Tšerkašin CIA ametniku Aldrich Ames’i ja sai tema agendijuhiks. Tšerkašin esitab ühe täielikuma seletuse, kuidas ja miks Ames pöördus oma kodumaa vastu. Ja samamoodi paljastab Tšerkašin uusi üksikasju Robert Hansseni värbamise ja hilisema paljastuse kohta. „Spy Handler” on oluline täiendus külma sõja luureajaloole, mida jutustab üks selle võtmefiguure.

Paul Greengrass, Peter Wright
Spycatcher. The Candid Autobiography of a Senior Intelligence Officer 
(Paul Greengrass, Peter Wright. Spioonipüüdja. Vanemluureohvitseri avameelne autobiograafia)
Kirjutatud MI5 endise asedirektori Peter Wrighti poolt, tekitasid teoses sisalduvad süüdistused palju ärevust. Briti valitsus soovis raamatut keelustada. Teos keskendub autori otsingutele leida Briti vastuluureteenistusest Nõukogude spioon ning leiab, et selleks on Roger Hollis – MI5 endine peadirektor. Enamgi veel, raamat tutvustab MI6 plaani mõrvata Suessi kriisi ajal president Nasser ning MI5 ja CIA vandenõu kukutada vasakpoolne Briti peaminister Harold Wilson.

Oleg Kalugin, Fen Montaigne
The First Directorate My 32 Years in Intelligence and Espionage Against the West 
(Oleg Kalugin, Fen Montaigne. Esimene peavalitsus. Minu 32 aastat läänevastases luures ja spionaažis)
KGB kindrali Oleg Kalugini 1994. a avaldatud mälestused, kus ta muu hulgas kirjeldab mitme omavärvatud agendi tegevust, avaldamata nende nimesid. Selle eest mõistis Moskva kohus tagaselja Kaluginile riigireetmise eest 15 aastat vanglat. Kalugin töötas koos John Walkeriga, oli Moskvas elava Briti topeltagendi Kim Philby järelevaatajaks ning aitas ette valmistada Georgi Markovi kurikuulsat mõrva ehk surma mürgitatud vihmavarjutorke läbi.

Philip Knightley
Philby the Life and Views of the KGB Masterspy 
(Philip Knightley. KGB meisterspiooni Philby elu ja vaated)
Agent, topeltagent, reetur, mõistatus. Vähesed tundsid meest, kes osavalt pettis välisluureteenistust, CIA-d ja FBI-d. Pärast 1963. aastat, kui Philby jooksis üle Venemaale, säilitas ta vaikimisvande 25 aastaks. Selles raamatus räägib Philby, KGB meisterspioon, esimest kordaoma loo täielikult – enne ja pärast ülejooksmist.

Philip Knightley 
The Second Oldest Profession: Spies and Spying in the Twentieth Century 
(Philip Knightley. Teine vanim amet: spioonid ja spioneerimine kahekümnendal sajandil)
Laialdane ajalooline ülevaade spionaažist, spioonidest ning luurebürokraatiast. Raamatus kirjeldatakse kuulsaid spioone ja luureorganisatsioone üle kogu maailma ning arutletakse küsimuse üle, kas mõned luureoperatsioonid on muutnud ajaloo kulgu või mitte.

Walter Krivitsky
In Stalin's Secret Service: Memoirs of the First Soviet Master Spy to Defect 
(Walter Krivitski. Stalini Salateenistuses: Esimese nõukogude ülejooksikust meisterspiooni memuaarid)
Walter Krivitski asus Tšekaas tööle 1917. aa paiku. Ta tegutses illegaalina Saksamaal, Austrias, Itaalias ja Ungaris. Tema külma sõda ettekuulutav mälestus spionaažist ja intriigidest maksis autorile elu, kui ta arvatavasti Stalini käsul Washingtoni südalinnas tapeti. See vahetu kirjeldus on põhjalik dokument mõistmaks rahvusvahelust kriisi, mis eelnes Teisele maailmasõjale. Krivitski kogemused ja kirjeldused Stalini meetodite süngest reaalsusest kuuluvad ajaloo- ja spiooniklassika valdkonda.

John Laffin
Brassey's Book of Espionage 
(John Laffin. Brassey raamat spionaažist)
John Laffin kirjeldab luure ja vastuluure muutumist väga laiahaardeliseks. Spioonid töötavad praegu sama aktiivselt kui külma sõja ajal ja luuretehnoloogiale kulutatakse suuri summasid. On justkui uus intensiivistumine, eriti just tööstusspionaažis. Riikide julgeolek ja majandus on ebakindlad (nt Hiina luure on muutunud palju keerulisemaks). Peale selle kirjeldatakse raamatus spioonivõtteid, elektroonilist luuret ja satelliitluuret ning spiooni ametioskusi.

Norman Polmar, Thomas B. Allen
Spy Book: The Encyclopedia of Espionage 
(Norman Polmar, Thomas B. Allen. Spiooniraamat: spionaaži entsüklopeedia)
Alfabeetiliselt korrastatud entsüklopeedia, mis algab piibliaegsetest luureseikadest ning jõuab välja tänapäevani, kirjeldades asjaolusid, mis ümbritsesid Boris Jeltsini tagasivalimist 1996. a. Rohkem kui kaks tuhat sissekannet annavad ülevaate agentuuridest, inimestest, operatsioonidest ja tehnoloogiast. Lisatud on huvitavaid üksikasju televisiooni ja kirjanduslike spioonide kohta. Tekst on selge ja autori järeldused hästi dokumenteeritud.

Arkady Shevchenko
Breaking with Moscow
(Arkadi Ševtšenko. Suhete katkemine Moskvaga)
ÜRO endine asepeasekretär Arkadi Ševtsenko on kõrgeima auastmega Nõukogude ametnik, kes on üle jooksnud. Sel ajal, kui ta täitis oma kohustusi ÜRO peakorteris New Yorgis, hakkas ta edastama Nõukogude Liidu saladusi CIA-le. Ta spioneeris ameeriklaste kasuks ligi kolm aastat, enne kui ta 1978. aastal lõplikult Nõukogude Liiduga lõpparve tegi.

Vene keeles

Райнхард Гелен
Война разведок. Тайные операции спецслужб Германии. 19421971
(Reinhard Gehlen. Luureteenistuste sõjad. Saksa eriteenistuste salajased operatsioonid 1942-1971) 
Kolmanda Riigi kindralstaabi osakonnaülema ja Saksamaa Liitvabariigi välisluure looja Reinhard Gehleni mälestuste raamat Saksamaa välisluure ajaloost ja salaoperatsioonidest aastatel 1942-1971.

Александр Кадетов
Выстрел по Ледоколу. Как Виктор Суворов предавал Аквариум 
(Aleksandr Kadetov. Lask “Jäälõhkuja” pihta. Kuidas Viktor Suvorov reetis Akvaariumi)
Vene Föderatsiooni sõjaväeluure GRU reservpolkovniku Aleksandr Kadetovi raamat, mis rikkalikule isiklikule kogemusele, aga samuti endistelt GRU, SVR-i ja FSB töötajatelt saadud materjalidele tuginedes esitab järjekordse versiooni, miks Vladimir Rezun alias Viktor Suvorov reetis kodumaa.

Александр Колпакиды, Дмитрий Прохоров
Дело Ханссена. "Кроты" в США 
(Aleksandr Kolpakidi, Dmitri Prohorov. Hanssen'i juhtum. "Mutid" USA-s)
Hansseni juhtum tekitas huvi mitte ainult Venemaal, vaid kogu maailmas. Reedetud saladustest hoopis rohkem huvitas kõiki põhjus, mis tõukas Hannsenit reetmisele. Tema endiste kolleegide sõnul osati Hannssenit reetmises kõige vähem kahtlustada. Raamatus püütakse reetmise põhjuseid avada. Mõistmaks, miks Hannseni juhtum tekitas USA nii suurt järelkaja, kirjeldab raamatu autor Ameerika eriteenistuste struktuuri ja Hannssenile eelnenud Nõukogude ja Venemaa luure värbamisi Ameerika eriteenistustes.

Эдвард Кукридж
Гелен: шпион века
(Edward Cookridge. Gehlen: sajandi spioon) 
Reinhard Gehlen oli Teise maailmasõja ajal Saksa armee kindral ning samuti idarinde luurejuht. Pärast sõda värvati Gehleni CIA, et rajada spioonivõrgustik Nõukogude Liidu vastu (mida teatakse Gehleni organisatsioonina) ja lõpuks sai temast Saksamaa Liitvabariigi välisluureülem.

Юрий Модин
Судьбы разведчиков. Мои кембриджские друзья
(Juri Modin. Luurajate saatused. Minu Cambridge'i sõbrad)
Cambridge’i viisik oli rühmitis Briti spioone, kes Teise maailmasõja ajal edastas informatsiooni Nõukogude Liidule. Rühmitusse kuulusid Kim Philby, Donald Duart Maclean, Guy Burgess, Anthony Blunt, John Cairncross. Cambridge’i viisik on väidetavalt suurim spioonirühmitis, mida Läänes nähtud. Nende kurikuulsuse peapõhjus on see, et neil õnnestus sügavale Briti välisluureteenistusse sisse imbuda.

Евгений Стригин
Олег Калугин: к ликвидации приступить 
(Jevgeni Strigin. Oleg Kalugin: alustada likvideerimist)
Peamine ja huvitavaim raamatus on see, kuidas Oleg Kaluginil õnnestus teha karjääri kuni KGB kindrali auastmeni, hiljem aga muutuda kogu julgeolekusüsteemi vihkajaks ja kodumaa reeturiks. Samal ajal räägib raamat ka sellest, kuidas NSV Liidu KGB mitte ainult ei kasvatanud üles Kaluginit, vaid osutus võimetuks Nõukogude Liidu lagunemise ennetamisel. Inimsaatuse põhjal vaadeldakse maailma tolleaegse võimsaima eriteenistuse üldist enese hävitamise protsessi.

Эдуард Шарапов
Наум Эйтингон - карающий меч Сталина
(Eduard Šarapov. Naum Eitingon - Stalini karistav mõõk)
Hiinas, Türgis, USA-s, Hispaanias ja Mehhikos tegutsenud ning kindrali auastmeni jõudnud Nõukogude Liidu VTšK-GPU-NKVD-NKGB-MGB luuraja Naum Eitingoni “kangelaslik” elulugu.

Кристофер Эндрю, Олег Гордиевский
КГБ. Разведывательные операции от Ленина до Горбачева
(Christopher Andrew, Oleg Gordievski. KGB: luureoperatsioonid Leninist Gorbatšovini)
Cambridge’i ajaloolane Andrew ja endine KGB kindral Gordievski analüüsivad Nõukogude luuret Leninist Gorbatšovini, paljastades KGB toimikuid Nõukogude Liidu agentide, luureoperatsioonide, Briti reeturite ja hukkamisele määratud rahvusvaheliste märklaudade kohta.

Пит Эрли
Признания шпиона. Подлинная история Олдрича Эймса
(Pete Earley. Spiooni ülestunnistused. Aldrich Ames'i tõepärane lugu)
Kui Aldrich Ames 1994. a arreteeriti, oli ta KGB-le informatsiooni edastanud üheksa aastat. Pete Earley oli ainuke kirjanik, kellele anti võimalus teha 50 tundi üks ühele intervjuusid Ames’iga. Enim tõstab raamatu esile osa, kus Ames ise oma tegevust ja motivatsiooni selgitab, andes lugejale võimaluse heita pilk CIA ülejooksiku mõttemaailma.