Skip to main content

Tuntumad spioonid

Aldrich Hazen Ames (s 1941)

A. Ames, luksuslikku elustiili armastanud endine CIA vastuluure ohvitser ja analüütik, kes oli Nõukogude Liidu ja hiljem Venemaa topeltagent, enne kui ta 1994. a arreteeriti ning spioneerimises süüdi mõisteti. Informatsioon, mida A. Ames edastas, nurjas vähemalt sada ameeriklaste luureoperatsiooni ning mitmed A. Ames’i paljastatud CIA allikad hukati.
http://en.wikipedia.org/wiki/Aldrich_Ames

George Blake (s 1922)

G. Blake, endine Briti spioon, kellest sai topeltagent, kui ta asus Nõukogude Liidu heaks spioneerima. Üheksa aasta jooksul reetis ta väga paljusid MI6 agente ja nurjas enamiku MI6 Ida-Euroopa operatsioone. Ta paljastati 1961. a ja mõisteti 42 aastaks vangi, kust ta põgenes Nõukogude Liitu.
http://en.wikipedia.org/wiki/George_Blake
http://www.britannica.com/EBchecked/topic/68780/George-Blake

Eddie Chapman (1914–1997)

Teise maailmasõja ajal värbas natsionaalsotsialistlik Saksamaa E. Chapmani spiooniks ja saatis Inglismaale. Kuid seal ta andis end politseile ja MI5-le üles ning temast sai Briti topeltagent, varjunimega Agent Zigzag.
http://en.wikipedia.org/wiki/Eddie_Chapman

Oleg Gordievski (Олег Антонович Гордиевский, Oleg Gordievsky) (s 1938)

O. Gordievski oli KGB polkovnik, kes töötas Briti välisluure heaks aastatel 19741985. O. Gordievski asus KGB-s tööle 1963. a. Ta määrati tööle Nõukogude Liidu saatkonda Taanis ja seal olles hakkas ta aru saama, et ta on võõrdunud kommunistlikust süsteemist ja soovib aidata lääneriike. Sellise kõrgel auastmel oleva agendi väärtus kasvas veelgi, kui O. Gordievski suunati tööle KGB residentuuri Londonis.
http://en.wikipedia.org/wiki/Oleg_Gordievsky

Robert Philip Hanssen (s 1944)

R. Hanssen on endine FBI agent, kes spioneeris Nõukogude ja Venemaa luure heaks üle 20 aasta. Esmakordselt pöördus R. Hanssen GRU poole 1979. a ja motiiviks polnud midagi muud kui rahahäda. Uuesti võttis ta venelastega ühendust 1985. a. Sel korral sai temast KGB salaagent. R. Hanssen ei ole avalikustanud, miks ta teist korda venelaste heaks spioneerima hakkas, kuid arvatakse, et ta tundis oma oskusi alahinnatavat ning otsis tunnustust mujalt.
http://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Philip_Hanssen

Vassili Mitrohhin (Василий Никитич Митрохин, Vasili Mitrokhin) (1922–2004)

V. Mitrohhin on endine Nõukogude välisluure vanemohvitser, kelle karjäär kestis 19481984. Aastatel 19721984 kontrollis ta Esimese Peavalitsuse arhiivi toimetamist Lubjankalt KGB uude peakorterisse Jassenevos. Sellega avanes salajasele dissidendile võimalus kopeerida ülisalajasi toimikuid. FBI on nimetanud Lenini ajaga algavat ja 1980. aastatega lõppevat Mitrohhini arhiivi „kõige põhjalikumaks ja ulatuslikumaks luureteabeks, mis eales on kuskilt saadud”.
http://en.wikipedia.org/wiki/Vasili_Mitrokhin

Oleg Penkovski (Олег Владимирович Пеньковский, Oleg Penkovsky) (1919–1963)

O. Penkovski oli polkovnik Nõukogude sõjaväeluures 1950ndate lõpus ja 1960ndate alguses. 1960. a sai temast topeltagent, kui ta hakkas salajast teavet CIA-le edastama. Tema informatsioon aitas president John F. Kennedyt Kuuba kriisi ajal, sest see andis teavet Nõukogude Liidu tuumaarsenali kohta ja et see on palju väiksem, kui esialgu arvati.
http://en.wikipedia.org/wiki/Oleg_Penkovsky

Sidney Reilly (1873–1925)

S. Reilly oli luureäss, kes töötas Briti välisluureteenistuse heaks, spioneeris väidetavalt vähemalt nelja riigi järele, tegutses suurejooneliselt riikide võimuringkondade ladvikus ja rääkis seitset keelt. Paljud Reillyga seotud faktid ja teod on aga siiani ebaselged ning kaetud salapäraga.
http://en.wikipedia.org/wiki/Sidney_Reilly
http://www.britannica.com/EBchecked/topic/496493/Sidney-George-Reilly

Julius ja Ethel Rosenberg (1918–1953 ja 1915–1953)

Julius ja Ethel Rosenberg olid USA kommunistid, kes mõisteti spioneerimises süüdi ja hukati 1953. a. Süüdistus oli seoses tuumapommi kohta käiva informatsiooni edastamisega Nõukogude Liidule. Pärast hukkamist on leidnud kinnitust, et Julius tegutses kullerina ja värbajana Nõukogude Liidu heaks, aga kahtlused püsivad Etheli aktiivse osalemise kohta.
http://en.wikipedia.org/wiki/Julius_and_Ethel_Rosenberg

Herman Simm (s 1947)

H. Simm värvati Venemaa Föderatsiooni välisluureteenistuse (SVR-1) poolt 1995. a. Septembris 2008 H. Simm vahistati ning 25. veebruaril 2009 mõistis Harju Maakohus H. Simmi riigireetmises süüdi ning määras talle karistuseks 12 aasta 6 kuu pikkuse vangistuse.
http://en.wikipedia.org/wiki/Herman_Simm

Viktor Suvorov (Виктор Суворов – tegelikult pseudonüüm, sündinud Владимир Богданович Резуун (ukr Різун), Vladimir Rezun) (s 1947)

V. Suvorov lõpetas Kalinini Suvorovi sõjakooli ja Kiievi kõrgema üldvägede komandöride kooli. Töötas sõjaväeringkonna staabi luurevalitsuse ohvitserina ja neli aastat GRU Genfi residentuuris, 1978. a põgenes Suurbritanniasse. Mõisteti Nõukogude Liidus tagaselja surma mahalaskmise läbi. V. Suvorov on saanud tuntuks, kirjutades raamatuid vene ajaloost, Nõukogude armeest, sõjaväeluurest ja eriüksusest.
http://en.wikipedia.org/wiki/Viktor_Suvorov

Arkadi Ševtšenko (Аркадий Николаевич Шевченко, Arkady Shevchenko) (1930–1998)

A. Ševtšenko asus Nõukogude Liidu välisteenistuses tööle noore mehena ja tõusis järgemööda karjääriredelil, saades lõpuks välisminister Andrei Gromõko nõunikuks. 1973. a nimetati ta ÜRO asepeasekretäriks. Sel ajal, kui ta täitis oma kohustusi ÜRO peakorteris New Yorgis, hakkas ta edastama Nõukogude Liidu saladusi CIA-le. Ta spioneeris ameeriklaste kasuks ligi kolm aastat, enne kui ta 1978. a lõplikult Nõukogude Liiduga lõpparve tegi.
http://en.wikipedia.org/wiki/Arkady_Shevchenko

Margaretha Geertruida Zelle ehk Mata Hari (1876–1917)

Mata Hari, pärisnimega Margaretha Geertruida Zelle, oli idamaiste tantsude esitaja ja prostituut. Tänase päevani on selle Hollandi päritolu naise spiooniks olemise asjaolud ebaselged. Ühel korral on Mata Hari tunnistanud, et töötab prantslaste heaks, kuid hiljem ta seda enam ei kinnitanud. Ning on võimalus, et ta lihtsalt jättis prantslastele mainimata oma eelnevast kokkuleppest sakslastega. 1917. a Pariisis Mata Hari arreteeriti, süüdistati Saksamaa topeltagendiks olemises ning ta hukati.
http://en.wikipedia.org/wiki/Mata_Hari
http://www.firstworldwar.com/bio/matahari.htm

Sergei Tretjakov (Сергей Третьяков, Sergei Tretyakov) (s 1956)

S. Tretjakov oli Venemaa Välisluureteenistuse SVR-i polkovnik, kes koordineeris Vene luure tööd, värbas uusi agente ja andis aru otse Moskvale. Viimased aastad oli Tretjakov FBI topeltagent ning tema antud informatsiooni peetakse USA luure viimaste aastakümnete suurimaks töövõiduks. Ta läks ameeriklaste poole üle 2000. a, kuid see avalikustati alles 2001. a. Sai ameeriklaste käest ühe suurima toetuspaketi, mida eales ülejooksikule antud.
http://en.wikipedia.org/wiki/Sergei_Tretyakov_(intelligence_officer)

Viktor Tšerkašin (Виктор Иванович Черкашин, Victor Cherkashin) (s 1932)

V. Tšerkašin oli KGB välisvastuluure ohvitser. Ta asus KGB-s tööle 1952. a ja läks pensionile 1991. a. V. Tšerkašin mängis üht keskset rolli ülemaailmses luures läbi kogu külma sõja, võttes osa mõnestki kõrgeima profiiliga juhtumist. Ta töötas Ameerikas, Austraalias, Indias, Liibanonis ning osales operatsioonides Inglismaal, mujal Euroopas ja Lähis-Idas. Aga see oli aasta 1985, kui ta saatis korda kaks kõige meisterlikumat tegu. Selle aasta aprillis värbas V. Tšerkašin CIA ametniku Aldrich Ames’i ja FBI agendi Robert Hansseni ning sai nende agendijuhiks.
http://en.wikipedia.org/wiki/Victor_Cherkashin

John Anthony Walker (s 1937)

J. Walker oli Ameerika Ühendriikide mereväe ülemveebel ja kommunikatsioonispetsialist, kes mõisteti süüdi Nõukogude Liidu heaks spioneerimises aastatel 19681985. 1973. a värbas ta endale abilise, Jerry Whitworthi ja pärast oma pensionile minekut saatis mereväkke oma poja Michaeli, et see hangiks salajast informatsiooni, mida venelastele müüa.
http://en.wikipedia.org/wiki/John_Anthony_Walker

The Cambridge Spies – Burgess, Blunt, Maclean, Cairncross and Philby:
Guy Francis De Moncy Burgess (1911–1963)
Anthony Frederick Blunt (1907–1983)
Donald Duart Maclean (1913–1983)
John Cairncross (1913–1995)
Harold Adrian Russell "Kim" Philby (1912–1988)

Cambridge'i viisik oli Nõukogude luure poolt 1930. aastatel Cambridge´i ülikooli õppurite seast Nõukogude Liidu huvides poliitilise ja sõjalise informatsiooni hankimiseks värvatud agentide ühisnimetus. Kolme aastakümne jooksul reetsid Philby, Burgess, MacLean, Blunt ja Cairncross Lääne saladusi Nõukogude Liidule.
http://en.wikipedia.org/wiki/Cambridge_Five